Nissan Juke 1.6i 2wd Specs
(2009 - 2015) - Technical Specifications for Years 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015Key Specs
Petrol
97.5 cu-in
1598 cm3
1598 cm3
Inline 4
115 HP
117 PS / 86 kW
117 PS / 86 kW
115 lb-ft
157 Nm
157 Nm
111 Mph
178 km/h
178 km/h
40 MPG
5.9 L/100 km
48 MPG UK
5.9 L/100 km
48 MPG UK
|
|
| Generation : | F15 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 97.5 cu-in / 1598 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.07 x 3.29 inches 78 x 83.6 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Horsepower : |
115 HP / 117 PS / 86 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
115 lb-ft / 157 Nm @ 4000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Range : | 484 miles / 779 km |
| Fuel Tank Capacity : |
12.2 gallons 46 L 10.1 UK gallons |
| CO2 emissions : | 138 g/km (Nissan) |
|
|
| Top Speed : | 111 Mph / 178 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 99.61 inches / 253.0 cm |
| Length : | 162.8 inches / 413.5 cm |
| Width : | 69.49 inches / 176.5 cm |
| Height : | 61.81 inches / 157.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.35 |
| Curb Weight : | 2732 lbs / 1239 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.6 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | from 8.9 cu-ft / 251 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/55 R17 | ||
| Front Suspension : | Independent MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Semi-Independent. Coil Springs. Torsion bar. | ||
What engine is in Nissan Juke 1.6i 2wd?
The Nissan Juke 1.6i 2wd has a Inline 4, Petrol engine with 1598 cm3 / 97.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2009 Nissan Juke 1.6i 2wd have?
The 2009 Nissan Juke 1.6i 2wd has 117 PS / 115 bhp / 86 kW.
How much does a Nissan Juke 1.6i 2wd weighs?
The Nissan Juke 1.6i 2wd weighs 1239 Kg / 2732 lbs.
What is the top speed of a Nissan Juke 1.6i 2wd?
The Nissan Juke 1.6i 2wd top speed is 178 Km/h / 111 mph.
Is Nissan Juke 1.6i 2wd All Wheel Drive (AWD)?
No, the Nissan Juke 1.6i 2wd is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Nissan Juke 1.6i 2wd?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.1 seconds and has a top speed of 111 mph.
The Nissan Juke 1.6i 2wd has a Inline 4, Petrol engine with 1598 cm3 / 97.5 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2009 Nissan Juke 1.6i 2wd have?
The 2009 Nissan Juke 1.6i 2wd has 117 PS / 115 bhp / 86 kW.
How much does a Nissan Juke 1.6i 2wd weighs?
The Nissan Juke 1.6i 2wd weighs 1239 Kg / 2732 lbs.
What is the top speed of a Nissan Juke 1.6i 2wd?
The Nissan Juke 1.6i 2wd top speed is 178 Km/h / 111 mph.
Is Nissan Juke 1.6i 2wd All Wheel Drive (AWD)?
No, the Nissan Juke 1.6i 2wd is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Nissan Juke 1.6i 2wd?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.1 seconds and has a top speed of 111 mph.




