Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT Specs
(2025 - 2026) - Technical Specifications for Years 2025, 2026Key Specs
Mild Petrol
81.3 cu-in
1332 cm3
1332 cm3
Inline 4
175 HP
177 PS / 130 kW
177 PS / 130 kW
199 lb-ft
270 Nm
270 Nm
129 Mph
207 km/h
207 km/h
35 MPG
6.8 L/100 km
42 MPG UK
6.8 L/100 km
42 MPG UK
|
|
| Generation : | X247 GLB - 2023 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | M282.814 |
| Fuel type : | Mild Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: MB229.71, 229.72, 229.81 Engine oil capacity (with filter): 5.1 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 81.3 cu-in / 1332 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.84 x 3.2 inches 72.2 x 81.4 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 10.6 |
| Horsepower : |
161 HP / 163 PS / 120 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
199 lb-ft / 270 Nm @ 2000-3500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
7 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 175 HP / 177 PS / 130 kW |
| Total System Torque : | 199 lb-ft / 270 Nm |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
25 MPG 9.5 L/100 km 30 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
34 MPG 6.9 L/100 km 41 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Range (WLTP): | 475 miles / 764 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.7 gallons 52 L 11.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 154 g/km (Mercedes Benz) |
| Emission standard : | Euro 6E |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 129 Mph / 207 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 111.38 inches / 282.9 cm |
| Length : | 182.44 inches / 463.4 cm |
| Width : | 72.2 inches / 183.4 cm |
| Width with mirrors : | 79.53 inches / 202.0 cm |
| Height : | 66.81 inches / 169.7 cm |
| Front Axle : | 63.15 inches / 160.4 cm |
| Rear Axle : | 63.15 inches / 160.4 cm |
| Ground clearance : | 5.31 inches / 13.5 cm |
| Cargo box inside length : | 38.66 inches / 98.2 cm |
| Approach angle (deg) : | 18.0° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 13.9° |
| Departure angle (deg) : | 18.3° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3968 lbs / 1800 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3616 lbs / 1640 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 7 seats |
| Seat distribution : | 2+3+2 |
| Front shoulder room : | 55.87 inches / 141.9 cm |
| Rear shoulder room : | 54.96 inches / 139.6 cm |
| Third row shoulder room : | 43.78 inches / 111.2 cm |
| Front head room : | 42.09 inches / 106.9 cm |
| Rear head room : | 38.66 inches / 98.2 cm |
| Third row head room : | 34.8 inches / 88.4 cm |
| Front hip room : | 57.28 inches / 145.5 cm |
| Rear hip room : | 56.93 inches / 144.6 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 20 cu-ft / 565 L |
| Trunk / Boot First Row : | 63.7 cu-ft / 1805 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R17 | ||
| Turning circle : | 38.4 feet / 11.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT?
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT has a Inline 4, Petrol engine with 1332 cm3 / 81.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2025 Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT have?
The 2025 Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT has 177 PS / 175 bhp / 130 kW.
How much does a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT weighs?
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT weighs 1640 Kg / 3616 lbs.
What is the top speed of a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT?
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT top speed is 207 Km/h / 129 mph.
Is Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.3 seconds and has a top speed of 129 mph.
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT has a Inline 4, Petrol engine with 1332 cm3 / 81.3 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2025 Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT have?
The 2025 Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT has 177 PS / 175 bhp / 130 kW.
How much does a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT weighs?
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT weighs 1640 Kg / 3616 lbs.
What is the top speed of a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT?
The Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT top speed is 207 Km/h / 129 mph.
Is Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT All Wheel Drive (AWD)?
No, the Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Mercedes Benz GLB (X247) 2023 200 7G-DCT?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.3 seconds and has a top speed of 129 mph.
-2023-d5005eb2a874d71a6a.jpg)
-1.jpg)








-8.jpg)