Maserati 3200 GT 3.2 V8 Specs
(1998 - 2002) - Technical Specifications for Years 1998, 1999, 2000, 2001, 2002
|
|
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 196.3 cu-in / 3217 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.15 x 3.15 inches 80.0 x 80.0 mm |
| Number of valves : | 32 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Compression Ratio : | 8.0 |
| Horsepower : |
365 HP / 370 PS / 272 kW @ 6250 rpm |
| Maximum torque : |
362 lb-ft / 491 Nm @ 4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
10 MPG 24.6 L/100 km 11 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
21 MPG 11.3 L/100 km 25 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
15 MPG 16.2 L/100 km 17 MPG UK |
| Range : | 345 miles / 555 km |
| Fuel Tank Capacity : |
23.8 gallons 90 L 19.8 UK gallons |
| CO2 emissions : | 396 g/km (Maserati) |
|
|
| Top Speed : | 174 Mph / 280 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 104.72 inches / 266.0 cm |
| Length : | 177.56 inches / 451.0 cm |
| Width : | 71.65 inches / 182.0 cm |
| Height : | 51.18 inches / 130.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3505 lbs / 1590 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.3 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | 12 cu-ft / 340 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.99 inches / 330 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (12.2 inches / 310 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 265/35 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 265/35 R18 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Independent. Double wishbone. Anti-roll bar | ||
How fast is a Maserati 3200 GT 3.2 V8?
The Maserati 3200 GT 3.2 V8 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.1 seconds and has a top speed of 280 km/h / 174 mph.
How many horsepower (hp) does a 1998 Maserati 3200 GT 3.2 V8 have?
The 1998 Maserati 3200 GT 3.2 V8 has 370 PS / 365 bhp / 272 kW.
How much does a Maserati 3200 GT 3.2 V8 weighs?
The Maserati 3200 GT 3.2 V8 weighs 1590 Kg / 3505 lbs.
What is the Maserati 3200 GT 3.2 V8 gas mileage?
The Maserati 3200 GT 3.2 V8 gas mileage is City NEDC 10 MPG / 24.6 L/100 km / 11 MPG UK / Open road NEDC 21 MPG / 11.3 L/100 km / 25 MPG UK / Combined NEDC 15 MPG / 16.2 L/100 km / 17 MPG UK.
What engine is in Maserati 3200 GT 3.2 V8?
The Maserati 3200 GT 3.2 V8 has a V 8, Petrol engine with 3217 cm3 / 196.3 cu-in capacity.







