Maserati MC12 6.0 V12 Specs
(2004 - 2005) - Technical Specifications for Years 2004, 2005
|
|||
| Body : | Supercar | ||
| Num. of Doors : | 2 doors | ||
| Production number : | 62 units | ||
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 12 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Mid-engine |
| Engine displacement : | 366 cu-in / 5998 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.62 x 2.96 inches 92.00 x 75.20 mm |
| Number of valves : | 48 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 11.2 |
| Horsepower : |
621 HP / 630 PS / 463 kW @ 7500 rpm |
| Maximum torque : |
480 lb-ft / 652 Nm @ 5500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Sequential Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
30.4 gallons 115 L 25.3 UK gallons |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 205 Mph / 330 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 3.8 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 20.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 110.24 inches / 280 cm |
| Length : | 202.48 inches / 514.3 cm |
| Width : | 82.52 inches / 209.6 cm |
| Height : | 47.44 inches / 120.5 cm |
| Front Axle : | 65.35 inches / 166.0 cm |
| Rear Axle : | 64.96 inches / 165.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3300 lbs / 1497 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 2.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 2 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (14.96 inches / 380 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (13.19 inches / 335 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 245/35 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 345/35 R19 | ||
| Front Wheels Width : | 9" | ||
| Rear Wheels Width : | 13" | ||
| Front Suspension : | Coil springs. Double wishbone. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Double wishbone. | ||
How fast is a Maserati MC12 6.0 V12?
The Maserati MC12 6.0 V12 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 3.8 seconds and has a top speed of 330 km/h / 205 mph.
How many horsepower (hp) does a 2004 Maserati MC12 6.0 V12 have?
The 2004 Maserati MC12 6.0 V12 has 630 PS / 621 bhp / 463 kW.
How much does a Maserati MC12 6.0 V12 weighs?
The Maserati MC12 6.0 V12 weighs 1497 Kg / 3300 lbs.
What is the Maserati MC12 6.0 V12 gas mileage?
The Maserati MC12 6.0 V12 gas mileage is .
What engine is in Maserati MC12 6.0 V12?
The Maserati MC12 6.0 V12 has a V 12, Petrol engine with 5998 cm3 / 366 cu-in capacity.









