Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR Specs
(2024 - 2025) - Technical Specifications for Years 2024, 2025Key Specs
2487 cm3
244 PS / 179 kW
200 km/h
6 L/100 km
47 MPG UK
|
|
| Generation : | NX (AZ20) - 2022 New Model |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | A25A-FXS |
| Fuel type : | Hybrid / Petrol |
| Fuel System : | Injection |
| Lubrication : |
See oil information Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W16 API/ACEA: API SN/RC Engine oil capacity (with filter): 4.5 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 151.8 cu-in / 2487 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.44 x 4.07 inches 87.5 x 103.4 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 14 |
| Horsepower : |
187 HP / 190 PS / 140 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
176 lb-ft / 239 Nm @ 3200-3700 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed CVT
|
|
|
| Total System Power : | 241 HP / 244 PS / 179 kW |
| Total System Torque : | - lb-ft / - Nm |
| Total electric power : | 233 HP / 236 PS / 174 kW |
| Total electric torque : | 288 lb-ft / 391 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine type: | SSM - Separately Excited Synchronous Motor |
| Transmission Electric Engine Power: | 180 HP / 182 PS / 134 kW |
| Electric engine 2 type: | SSM - Separately Excited Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 53 HP / 54 PS / 40 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
38 MPG 6.2 L/100 km 46 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
45 MPG 5.2 L/100 km 54 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
33 MPG 7.2 L/100 km 39 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
39 MPG 6 L/100 km 47 MPG UK |
| Range (WLTP): | 569 miles / 916 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.5 gallons 55 L 12.1 UK gallons |
|
|
| Battery type : | Lithium-ion |
| CO2 emissions WLTP : | 135 g/km (Lexus) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.7 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.91 inches / 269.0 cm |
| Length : | 183.46 inches / 466.0 cm |
| Width : | 73.43 inches / 186.5 cm |
| Width with mirrors : | 84.65 inches / 215.0 cm |
| Height : | 65.75 inches / 167.0 cm |
| Front Axle : | 63.19 inches / 160.5 cm |
| Rear Axle : | 63.98 inches / 162.5 cm |
| Ground clearance : | 7.28 inches / 18.5 cm |
| Approach angle (deg) : | 16.0° |
| Departure angle (deg) : | 25.0° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.34 |
| Curb Weight : | 4112 lbs / 1865 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.2 cu-ft / 545 L |
| Trunk / Boot First Row : | 50.7 cu-ft / 1436 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.91 inches / 328 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (12.48 inches / 317 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/60 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/60 R18 | ||
| Turning circle : | 40.7 feet / 12.4 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR?
The Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.7 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR have?
The 2024 Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR has 244 PS / 241 bhp / 179 kW.
How much does a Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR weighs?
The Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR weighs 1865 Kg / 4112 lbs.
What is the Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR gas mileage?
The Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR gas mileage is 38 MPG / 6.2 L/100 km / 46 MPG UK Low WLTP / 47 MPG / 5 L/100 km / 56 MPG UK Medium WLTP / 45 MPG / 5.2 L/100 km / 54 MPG UK High WLTP / 33 MPG / 7.2 L/100 km / 39 MPG UK Extra high WLTP / 39 MPG / 6 L/100 km / 47 MPG UK Combined WLTP.
What is the Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR electric range?
The electric range of Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR is
What engine is in Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR?
The Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR has a Inline 4, Hybrid / Petrol engine with 2487 cm3 / 151.8 cu-in capacity. The Lexus NX (AZ20) 350h E-FOUR also have 2 electric engine(s) SSM - Separately Excited Synchronous MotorSSM - Separately Excited Synchronous Motor + SSM - Separately Excited Synchronous Motor.
-22.jpg)
-b1c45d2bf1ccf78c09.jpg)




-1.jpg)
