Jaguar XE 2020 D200 Specs
(2020 - ) Technical SpecificationsKey Specs
Diesel
121.9 cu-in
1997 cm3
1997 cm3
Inline 4
201 HP
204 PS / 150 kW
204 PS / 150 kW
317 lb-ft
430 Nm
430 Nm
146 Mph
235 km/h
235 km/h
49 MPG
4.8 L/100 km
59 MPG UK
4.8 L/100 km
59 MPG UK
|
|
| Generation : | XE (X760) - 2020 Facelift |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 121.9 cu-in / 1997 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.27 x 3.63 inches 83.0 x 92.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.5 |
| Horsepower : |
201 HP / 204 PS / 150 kW @ 4250 rpm |
| Maximum torque : |
317 lb-ft / 430 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
49 MPG 4.8 L/100 km 59 MPG UK |
| Range (WLTP): | 725 miles / 1166 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14.8 gallons 56 L 12.3 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 128 g/km (Jaguar) |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 146 Mph / 235 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 111.61 inches / 283.5 cm |
| Length : | 184.17 inches / 467.8 cm |
| Width : | 72.83 inches / 185.0 cm |
| Height : | 55.75 inches / 141.6 cm |
| Front Axle : | 63.15 inches / 160.4 cm |
| Rear Axle : | 63.27 inches / 160.7 cm |
| Ground clearance : | 4.84 inches / 12.3 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3968 lbs / 1800 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4041 lbs / 1833 kg |
| Dry Weight : | 3796 lbs / 1722 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.4 cu-ft / 549 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.44 inches / 316 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 245/45 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 245/45 R18 | ||
| Turning circle : | 36.7 feet / 11.2 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Jaguar XE 2020 D200?
The Jaguar XE 2020 D200 has a Inline 4, Diesel engine with 1997 cm3 / 121.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2020 Jaguar XE 2020 D200 have?
The 2020 Jaguar XE 2020 D200 has 204 PS / 201 bhp / 150 kW.
How much does a Jaguar XE 2020 D200 weighs?
The Jaguar XE 2020 D200 weighs 1833 Kg / 4041 lbs.
What is the top speed of a Jaguar XE 2020 D200?
The Jaguar XE 2020 D200 top speed is 235 Km/h / 146 mph.
Is Jaguar XE 2020 D200 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Jaguar XE 2020 D200 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Jaguar XE 2020 D200?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.3 seconds and has a top speed of 146 mph.
The Jaguar XE 2020 D200 has a Inline 4, Diesel engine with 1997 cm3 / 121.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2020 Jaguar XE 2020 D200 have?
The 2020 Jaguar XE 2020 D200 has 204 PS / 201 bhp / 150 kW.
How much does a Jaguar XE 2020 D200 weighs?
The Jaguar XE 2020 D200 weighs 1833 Kg / 4041 lbs.
What is the top speed of a Jaguar XE 2020 D200?
The Jaguar XE 2020 D200 top speed is 235 Km/h / 146 mph.
Is Jaguar XE 2020 D200 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Jaguar XE 2020 D200 is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
How fast is a Jaguar XE 2020 D200?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.3 seconds and has a top speed of 146 mph.

-15.jpg)

-Sportbrake-8.jpg)
