Hyundai Getz 1.1i Specs
(2005 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | - |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 66.3 cu-in / 1086 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.64 x 3.03 inches 67.0 x 77.0 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.6 |
| Horsepower : |
65 HP / 66 PS / 49 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
73 lb-ft / 99 Nm @ 3200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
34 MPG 6.9 L/100 km 41 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
50 MPG 4.7 L/100 km 60 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
43 MPG 5.5 L/100 km 51 MPG UK |
| Range : | 508 miles / 818 km |
| Fuel Tank Capacity : |
11.9 gallons 45 L 9.9 UK gallons |
| CO2 emissions : | 130 g/km (Hyundai) |
Hyundai Getz 1.1i Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
Hyundai Getz 1.1i
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: Child: 4 of 5 1 of 5 4 of 5
Tested on: 2004
|
|
|
| Top Speed : | 96 Mph / 154 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 15.6 s |
|
|
| Wheelbase : | 96.85 inches / 246.0 cm |
| Length : | 150.39 inches / 382.0 cm |
| Width : | 65.35 inches / 166.0 cm |
| Height : | 58.66 inches / 149.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2094 lbs / 950 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 14.4 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | from 9 cu-ft / 254 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 165/65 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 165/65 R14 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | - | ||
How fast is a Hyundai Getz 1.1i?
The Hyundai Getz 1.1i can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 15.6 seconds and has a top speed of 154 km/h / 96 mph.
How many horsepower (hp) does a 2005 Hyundai Getz 1.1i have?
The 2005 Hyundai Getz 1.1i has 66 PS / 65 bhp / 49 kW.
How much does a Hyundai Getz 1.1i weighs?
The Hyundai Getz 1.1i weighs 950 Kg / 2094 lbs.
What is the Hyundai Getz 1.1i gas mileage?
The Hyundai Getz 1.1i gas mileage is City NEDC 34 MPG / 6.9 L/100 km / 41 MPG UK / Open road NEDC 50 MPG / 4.7 L/100 km / 60 MPG UK / Combined NEDC 43 MPG / 5.5 L/100 km / 51 MPG UK.
What engine is in Hyundai Getz 1.1i?
The Hyundai Getz 1.1i has a Inline 4, Petrol engine with 1086 cm3 / 66.3 cu-in capacity.









