Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 Specs
(2019 - 2021) - Technical Specifications for Years 2019, 2020, 2021
|
|
| Generation : | Ducato (X290) - 2015 Update |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | F1AGL4112 |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W30 API/ACEA: C2 Engine oil capacity (with filter): 5.9 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 139.6 cu-in / 2287 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.46 x 3.7 inches 88.0 x 94.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 16.2 |
| Horsepower : |
158 HP / 160 PS / 118 kW @ 3600 rpm |
| Maximum torque : |
280 lb-ft / 380 Nm @ 1500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
30 MPG 7.8 L/100 km 36 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
38 MPG 6.2 L/100 km 46 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
35 MPG 6.8 L/100 km 42 MPG UK |
| Range : | 685 miles / 1102 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.8 gallons 75 L 16.5 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
5 gallons 19 L 4.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 179 g/km (Fiat) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 135.83 inches / 345.0 cm |
| Length : | 213.11 inches / 541.3 cm |
| Width : | 80.71 inches / 205.0 cm |
| Height : | 99.37 inches / 252.4 cm |
| Front Axle : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Rear Axle : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Ground clearance : | 6.38 inches / 16.2 cm |
| Cargo box inside length : | 122.83 inches / 312.0 cm |
| Cargo box inside height : | 76.06 inches / 193.2 cm |
| Cargo width : | 73.62 inches / 187.0 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Loading height : | 21.06 inches / 53.5 cm |
| Rear door width : | 61.5 inches / 156.2 cm |
| Rear door height : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Side door width : | 49.21 inches / 125.0 cm |
| Side door height : | 69.09 inches / 175.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 5512 lbs / 2500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4354 lbs / 1975 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 3 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 406.1 cu-ft / 11500 L |
| Trunk / Boot First Row : | 406.1 cu-ft / 11500 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/70 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/70 R15 | ||
| Turning circle : | 42 feet / 12.8 m | ||
| Front Suspension : | Independent, McPherson type with wishbones, coil springs, telescopic shock absorbers and anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Rigid tubular axle and longitudinal parabolic leaf springs, telescopic shock absorbers and flexible side buffers | ||
What engine is in Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35?
The Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 has a Inline 4, Diesel engine with 2287 cm3 / 139.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 have?
The 2019 Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 has 160 PS / 158 bhp / 118 kW.
How much does a Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 weighs?
The Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 weighs 1975 Kg / 4354 lbs.
Is Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 has a Inline 4, Diesel engine with 2287 cm3 / 139.6 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2019 Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 have?
The 2019 Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 has 160 PS / 158 bhp / 118 kW.
How much does a Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 weighs?
The Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 weighs 1975 Kg / 4354 lbs.
Is Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Fiat Ducato L2H2 2016 160 Multijet 35 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).


-2.jpg)


-2.jpg)




-2.jpg)