Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 Specs
(2023 - ) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025, 2026Key Specs
2184 cm3
180 PS / 132 kW
380 Nm
161 km/h
8.1 L/100 km
35 MPG UK
|
|
| Generation : | Ducato (X290) - 2024 Update |
| Body : | Van |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | Fiat 2.2 Multijet3 46348913 - Euro6d |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Lubrication : |
See oil information Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W30 OEM: Fiat 9.55535-DS1 API/ACEA: ACEA C2 Engine oil capacity (with filter): 6.1 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 133.3 cu-in / 2184 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.3 x 3.9 inches 83.8 x 99 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 15.5 |
| Horsepower : |
178 HP / 180 PS / 132 kW @ 3500 rpm |
| Maximum torque : |
280 lb-ft / 380 Nm @ 1500-3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
29 MPG 8.1 L/100 km 35 MPG UK |
| Range (WLTP): | 690 miles / 1111 km |
| Fuel Tank Capacity : |
23.8 gallons 90 L 19.8 UK gallons |
| AdBlue Tank : |
5 gallons 19 L 4.2 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 213 g/km (Fiat) |
| Catalytic converter : | Particle Filter (with SCR cat.) |
|
|
| Top Speed : | 100 Mph / 161 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 158.86 inches / 403.5 cm |
| Length : | 236.14 inches / 599.8 cm |
| Width : | 80.71 inches / 205.0 cm |
| Height : | 99.76 inches / 253.4 cm |
| Front Axle : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Rear Axle : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Ground clearance : | 6.38 inches / 16.2 cm |
| Cargo box inside length : | 145.87 inches / 370.5 cm |
| Cargo box inside height : | 76.06 inches / 193.2 cm |
| Cargo width : | 73.62 inches / 187.0 cm |
| Max. width at wheelhouse : | 55.98 inches / 142.2 cm |
| Loading height : | 21.65 inches / 55.0 cm |
| Rear door width : | 61.5 inches / 156.2 cm |
| Rear door height : | 70.47 inches / 179.0 cm |
| Side door width : | 49.21 inches / 125.0 cm |
| Side door height : | 69.09 inches / 175.5 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4409 lbs / 2000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4960 lbs / 2250 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 3 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 459.1 cu-ft / 13000 L |
| Trunk / Boot First Row : | 459.1 cu-ft / 13000 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (11.81 inches / 300 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/75 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/75 R16 | ||
| Turning circle : | 44.3 feet / 13.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Torsion Bar. Leaf Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 2023 Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 have?
The 2023 Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 has 180 PS / 178 bhp / 132 kW.
How much does a Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 weighs?
The Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 weighs 2250 Kg / 4960 lbs.
What is the Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 gas mileage?
The Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 gas mileage is 29 MPG / 8.1 L/100 km / 35 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3?
The Fiat Ducato L3H2 Glass-Windows 2024 Maxi 40 180 Multijet3 has a Inline 4, Diesel engine with 2184 cm3 / 133.3 cu-in capacity.










