Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop Specs
(1984 - 1991) - Technical Specifications for Years 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991Key Specs
Petrol
121.9 cu-in
1998 cm3
1998 cm3
Inline 4
87 HP
88 PS / 65 kW
88 PS / 65 kW
115 lb-ft
157 Nm
157 Nm
81 Mph
130 km/h
130 km/h
18 MPG
13.2 L/100 km
21 MPG UK
13.2 L/100 km
21 MPG UK
|
|
| Body : | - |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | 3Y |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor Aisan |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 121.9 cu-in / 1998 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.39 x 3.39 inches 86.0 x 86.0 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.8 |
| Horsepower : |
87 HP / 88 PS / 65 kW @ 4600 rpm |
| Maximum torque : |
115 lb-ft / 157 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
18 MPG 13.2 L/100 km 21 MPG UK |
| Range : | 282 miles / 454 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.9 gallons 60 L 13.2 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 81 Mph / 130 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 26.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 86.61 inches / 220.0 cm |
| Length : | 149.21 inches / 379.0 cm |
| Width : | 62.2 inches / 158.0 cm |
| Height : | 72.05 inches / 183.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3159 lbs / 1433 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 16.3 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/- R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/- R15 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Anti-roll bar. Torsion bar | ||
| Rear Suspension : | De-Dion axle. Coil Springs. | ||
What engine is in Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop?
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop has a Inline 4, Petrol engine with 1998 cm3 / 121.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1984 Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop have?
The 1984 Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop has 88 PS / 87 bhp / 65 kW.
How much does a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop weighs?
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop weighs 1433 Kg / 3159 lbs.
What is the top speed of a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop?
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop top speed is 130 Km/h / 81 mph.
Is Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 26.4 seconds and has a top speed of 81 mph.
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop has a Inline 4, Petrol engine with 1998 cm3 / 121.9 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1984 Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop have?
The 1984 Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop has 88 PS / 87 bhp / 65 kW.
How much does a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop weighs?
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop weighs 1433 Kg / 3159 lbs.
What is the top speed of a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop?
The Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop top speed is 130 Km/h / 81 mph.
Is Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Daihatsu Rocky I 2.0 Hardtop?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 26.4 seconds and has a top speed of 81 mph.






-2.jpg)
