Daihatsu Copen 1.3 16v Specs
(2006 - ) Technical Specifications
|
|
| Body : | - |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 79.2 cu-in / 1298 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.83 x 3.14 inches 72.0 x 79.7 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.0 |
| Horsepower : |
86 HP / 87 PS / 64 kW @ 6000 rpm |
| Maximum torque : |
88 lb-ft / 120 Nm @ 4400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
31 MPG 7.7 L/100 km 37 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
39 MPG 6 L/100 km 47 MPG UK |
| Range : | 414 miles / 666 km |
| Fuel Tank Capacity : |
10.6 gallons 40 L 8.8 UK gallons |
| CO2 emissions : | 140 g/km (Daihatsu) |
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.0 s |
|
|
| Wheelbase : | 87.4 inches / 222.0 cm |
| Length : | 133.86 inches / 340.0 cm |
| Width : | 58.27 inches / 148.0 cm |
| Height : | 48.82 inches / 124.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1874 lbs / 850 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.8 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | from 0.5 cu-ft / 14 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 165/50 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 165/50 R15 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | - | ||
How fast is a Daihatsu Copen 1.3 16v?
The Daihatsu Copen 1.3 16v can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.0 seconds and has a top speed of 180 km/h / 112 mph.
How many horsepower (hp) does a 2006 Daihatsu Copen 1.3 16v have?
The 2006 Daihatsu Copen 1.3 16v has 87 PS / 86 bhp / 64 kW.
How much does a Daihatsu Copen 1.3 16v weighs?
The Daihatsu Copen 1.3 16v weighs 850 Kg / 1874 lbs.
What is the Daihatsu Copen 1.3 16v gas mileage?
The Daihatsu Copen 1.3 16v gas mileage is City NEDC 31 MPG / 7.7 L/100 km / 37 MPG UK / Open road NEDC 47 MPG / 5 L/100 km / 56 MPG UK / Combined NEDC 39 MPG / 6 L/100 km / 47 MPG UK.
What engine is in Daihatsu Copen 1.3 16v?
The Daihatsu Copen 1.3 16v has a Inline 4, Petrol engine with 1298 cm3 / 79.2 cu-in capacity.







-6.jpg)
-2.jpg)
