Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 Specs
(2005 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Berlingo 1 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Common Rail |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 95.2 cu-in / 1560 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.48 inches 75.0 x 88.3 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 18.0 |
| Horsepower : |
74 HP / 75 PS / 55 kW @ 4000 rpm |
| Maximum torque : |
125 lb-ft / 170 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
27 MPG 8.8 L/100 km 32 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
34 MPG 6.9 L/100 km 41 MPG UK |
| Range : | 540 miles / 869 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.9 gallons 60 L 13.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 181 g/km (Citroen) |
Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 Safety Ratings |
|
| Euro NCAP |
Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75
Euro NCAP Safety Rating
Adult: Pedestrian: Child: 4 of 5 2 of 5 3 of 5
Tested on: 2005
|
|
|
| Top Speed : | 88 Mph / 142 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 20.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.91 inches / 269.0 cm |
| Length : | 162.99 inches / 414.0 cm |
| Width : | 67.72 inches / 172.0 cm |
| Height : | 71.26 inches / 181.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2743 lbs / 1244 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 16.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | from 23.4 cu-ft / 664 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (10.47 inches / 266 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (8.98 inches / 228 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 175/70 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 175/70 R14 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | - | ||
What engine is in Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 has a Inline 4, Diesel engine with 1560 cm3 / 95.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2005 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 have?
The 2005 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 has 75 PS / 74 bhp / 55 kW.
How much does a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 weighs?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 weighs 1244 Kg / 2743 lbs.
What is the top speed of a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 top speed is 142 Km/h / 88 mph.
Is Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 20.4 seconds and has a top speed of 88 mph.
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 has a Inline 4, Diesel engine with 1560 cm3 / 95.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2005 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 have?
The 2005 Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 has 75 PS / 74 bhp / 55 kW.
How much does a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 weighs?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 weighs 1244 Kg / 2743 lbs.
What is the top speed of a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75?
The Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 top speed is 142 Km/h / 88 mph.
Is Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Citroen Berlingo I 1.6 HDI 75?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 20.4 seconds and has a top speed of 88 mph.



