Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 Specs
(2025 - 2025) - Technical Specifications for 2025Key Specs
1199 cm3
145 PS / 107 kW
230 Nm
200 km/h
5.7 L/100 km
50 MPG UK
|
|
| Generation : | C5 Aircross (C84) - 2022 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | PSA Puretech HN09 EB2LTDH2 |
| Fuel type : | Mild Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: PSA B71 2010 API/ACEA: ACEA C6 Engine oil capacity (with filter): 3.6 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 73.2 cu-in / 1199 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.56 inches 75 x 90.5 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 11.5 |
| Horsepower : |
134 HP / 136 PS / 100 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
169 lb-ft / 230 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 143 HP / 145 PS / 107 kW |
| Total System Torque : | 169 lb-ft / 230 Nm |
| Total electric power : | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
| Total electric torque : | 37 lb-ft / 51 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Transmission Electric Engine Power: | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
35 MPG 6.7 L/100 km 42 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Range (WLTP): | 567 miles / 912 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.7 gallons 52 L 11.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 128 g/km (Citroen) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 10.2 s |
| EU driving noise : | 65 dB |
|
|
| Wheelbase : | 107.48 inches / 273.0 cm |
| Length : | 177.17 inches / 450.0 cm |
| Width : | 73.19 inches / 185.9 cm |
| Width with mirrors : | 82.64 inches / 209.9 cm |
| Height : | 66.46 inches / 168.8 cm |
| Front Axle : | 62.17 inches / 157.9 cm |
| Rear Axle : | 63.31 inches / 160.8 cm |
| Ground clearance : | 9.06 inches / 23.0 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2756 lbs / 1250 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3541 lbs / 1606 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 11.1 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 20.5 cu-ft / 580 L |
| Trunk / Boot First Row : | 57.6 cu-ft / 1630 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/55 R18 | ||
| Turning circle : | 35.1 feet / 10.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Beam Axle. Coil Springs. | ||
How fast is a Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 10.2 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2025 Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 have?
The 2025 Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 has 145 PS / 143 bhp / 107 kW.
How much does a Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 weighs?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 weighs 1606 Kg / 3541 lbs.
What is the Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 gas mileage?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 gas mileage is 48 MPG / 4.9 L/100 km / 58 MPG UK Low WLTP / 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK Medium WLTP / 47 MPG / 5 L/100 km / 56 MPG UK High WLTP / 35 MPG / 6.7 L/100 km / 42 MPG UK Extra high WLTP / 41 MPG / 5.7 L/100 km / 50 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 has a Inline 3, Petrol engine with 1199 cm3 / 73.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 is 177.17 inches / 450.0 cm long, 73.19 inches / 185.9 cm wide, and 66.46 inches / 168.8 cm tall, with a wheelbase of 107.48 inches / 273.0 cm.
How much cargo space does a Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 have?
The Citroen C5 Aircross 2022 Hybrid 145 e-DSC6 offers 20.5 cu-ft / 580 L of trunk space, which expands to 57.6 cu-ft / 1630 L when the rear seats are folded.









