Chevrolet Nubira 1.4 Specs
(2005 - 2005) - Technical Specifications for 2005Key Specs
1399 cm3
92 PS / 68 kW
131 Nm
175 km/h
7.1 L/100 km
40 MPG UK
|
|
| Generation : | Nubira |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 85.4 cu-in / 1399 cm3 |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Horsepower : |
91 HP / 92 PS / 68 kW @ - rpm |
| Maximum torque : |
96 lb-ft / 131 Nm @ 4400 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
33 MPG 7.1 L/100 km 40 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
33 MPG 7.1 L/100 km 40 MPG UK |
| Range : | 525 miles / 845 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.9 gallons 60 L 13.2 UK gallons |
| CO2 emissions : | 171 g/km (Chevrolet) |
|
|
| Top Speed : | 109 Mph / 175 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.6 s |
|
|
| Wheelbase : | 102.36 inches / 260.0 cm |
| Length : | 177.17 inches / 450.0 cm |
| Width : | 67.72 inches / 172.0 cm |
| Height : | 56.69 inches / 144.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2535 lbs / 1150 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 14.3 cu-ft / 404 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (10.08 inches / 256 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (10.16 inches / 258 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 195/55 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 195/55 R15 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Anti-roll bar | ||
How fast is a Chevrolet Nubira 1.4?
The Chevrolet Nubira 1.4 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.6 seconds and has a top speed of 175 km/h / 109 mph.
How many horsepower (hp) does a 2005 Chevrolet Nubira 1.4 have?
The 2005 Chevrolet Nubira 1.4 has 92 PS / 91 bhp / 68 kW.
How much does a Chevrolet Nubira 1.4 weighs?
The Chevrolet Nubira 1.4 weighs 1150 Kg / 2535 lbs.
What is the Chevrolet Nubira 1.4 gas mileage?
The Chevrolet Nubira 1.4 gas mileage is Combined NEDC 33 MPG / 7.1 L/100 km / 40 MPG UK.
What engine is in Chevrolet Nubira 1.4?
The Chevrolet Nubira 1.4 has a Inline 4, Petrol engine with 1399 cm3 / 85.4 cu-in capacity.







