Chevrolet Camaro IV 3.8 Specs
(1998 - 2002) - Technical Specifications for Years 1998, 1999, 2000, 2001, 2002
|
|
| Generation : | Camaro 4 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 231.9 cu-in / 3800 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.8 x 3.4 inches 96.5 x 86.4 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 9.4 |
| Horsepower : |
190 HP / 193 PS / 142 kW @ 5000 rpm |
| Maximum torque : |
224 lb-ft / 305 Nm @ 4100 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
14 MPG 16.5 L/100 km 17 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
27 MPG 8.8 L/100 km 32 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
20 MPG 11.7 L/100 km 24 MPG UK |
| Range : | 313 miles / 504 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.6 gallons 59 L 13 UK gallons |
| CO2 emissions : | 275 g/km (Chevrolet) |
|
|
| Top Speed : | 125 Mph / 201 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.8 s |
|
|
| Wheelbase : | 101.18 inches / 257.0 cm |
| Length : | 193.31 inches / 491.0 cm |
| Width : | 74.02 inches / 188.0 cm |
| Height : | 51.97 inches / 132.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3514 lbs / 1594 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.3 kg/hp |
|
|
| Trunk / Boot capacity : | 12.9 cu-ft / 365 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/60 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/60 R16 | ||
| Front Suspension : | Independent. Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | De-Dion axle. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Chevrolet Camaro IV 3.8?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.8 seconds and has a top speed of 201 km/h / 125 mph.
How many horsepower (hp) does a 1998 Chevrolet Camaro IV 3.8 have?
The 1998 Chevrolet Camaro IV 3.8 has 193 PS / 190 bhp / 142 kW.
How much does a Chevrolet Camaro IV 3.8 weighs?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 weighs 1594 Kg / 3514 lbs.
What is the Chevrolet Camaro IV 3.8 gas mileage?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 gas mileage is City NEDC 14 MPG / 16.5 L/100 km / 17 MPG UK / Open road NEDC 27 MPG / 8.8 L/100 km / 32 MPG UK / Combined NEDC 20 MPG / 11.7 L/100 km / 24 MPG UK.
What engine is in Chevrolet Camaro IV 3.8?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 has a V 6, Petrol engine with 3800 cm3 / 231.9 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Chevrolet Camaro IV 3.8?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 is 193.31 inches / 491.0 cm long, 74.02 inches / 188.0 cm wide, and 51.97 inches / 132.0 cm tall, with a wheelbase of 101.18 inches / 257.0 cm.
How much cargo space does a Chevrolet Camaro IV 3.8 have?
The Chevrolet Camaro IV 3.8 offers 12.9 cu-ft / 365 L of trunk space.






