Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual Specs
(1965 - 1966) - Technical Specifications for Years 1965, 1966
|
|
| Generation : | Biscayne 4th Generation - 1966 Facelift |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | L35 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Lubrication : |
See oil information Engine oil capacity (with filter): 3.8 L |
| Engine Cooling - Capacity : | 23.25 quarts / 22 L |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 396 cu-in / 6489 cm3 |
| Bore x Stroke : |
4.09 x 3.76 inches 104.0 x 95.5 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.3 |
| Horsepower : |
326 HP / 330 PS / 243 kW @ 4800 rpm |
| Maximum torque : |
410 lb-ft / 556 Nm @ 3200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
3 speed Manual
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.31 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
20.1 gallons 76 L 16.7 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 119.02 inches / 302.3 cm |
| Length : | 213.19 inches / 541.5 cm |
| Width : | 79.61 inches / 202.2 cm |
| Height : | 55.39 inches / 140.7 cm |
| Front Axle : | 62.52 inches / 158.8 cm |
| Rear Axle : | 62.4 inches / 158.5 cm |
| Ground clearance : | 5.71 inches / 14.5 cm |
| Loading height : | 24.8 inches / 63.0 cm |
| Departure angle (deg) : | 12.0° |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3860 lbs / 1751 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 6 seats |
| Seat distribution : | 3+3 |
| Front legroom : | 42.2 inches / 107.2 cm |
| Rear seat legroom : | 39.49 inches / 100.3 cm |
| Front shoulder room : | 62.28 inches / 158.2 cm |
| Rear shoulder room : | 61.3 inches / 155.7 cm |
| Front head room : | 39.21 inches / 99.6 cm |
| Rear head room : | 37.8 inches / 96.0 cm |
| Front hip room : | 63.9 inches / 162.3 cm |
| Rear hip room : | 62.91 inches / 159.8 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 28.7 cu-ft / 813 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (10.98 inches / 279 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (10.98 inches / 279 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 7.75/- R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 7.75/- R14 | ||
| Turning circle : | 44.1 feet / 13.44 m | ||
| Front Suspension : | Independent. Wishbone. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Rigid Axle. Coil Springs. | ||
How many horsepower (hp) does a 1965 Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual have?
The 1965 Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual has 330 PS / 326 bhp / 243 kW.
How much does a Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual weighs?
The Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual weighs 1751 Kg / 3860 lbs.
What is the Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual gas mileage?
The Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual gas mileage is .
What engine is in Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual?
The Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual has a V 8, Petrol engine with 6489 cm3 / 396 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual?
The Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual is 213.19 inches / 541.5 cm long, 79.61 inches / 202.2 cm wide, and 55.39 inches / 140.7 cm tall, with a wheelbase of 119.02 inches / 302.3 cm.
How much cargo space does a Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual have?
The Chevrolet Biscayne 4th Gen 2 Door Sedan 1966 396 V8 Turbo-Jet 325HP Special 3-speed Manual offers 28.7 cu-ft / 813 L of trunk space.



-2.jpg)






