Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD Specs
(2022 - ) - Technical Specifications for Years 2022, 2023, 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | Blazer 4 - 2023 Facelift |
| Body : | SUV / TT |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | GM |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 222.1 cu-in / 3640 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.74 x 3.37 inches 95.0 x 85.6 mm |
| Number of valves : | 24 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 11.5 |
| Horsepower : |
308 HP / 312 PS / 229 kW @ 6700 rpm |
| Maximum torque : |
269 lb-ft / 366 Nm @ 5000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
9 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: 5th Gear Ratio: 6th Gear Ratio: 7th Gear Ratio: 8th Gear Ratio: 9th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 3.49 |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway (2008 - ): |
27 MPG 32 MPG UK 8.7 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City (2008 - ): |
19 MPG 23 MPG UK 12.4 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined (2008 - ): |
22 MPG 26 MPG UK 10.7 L/100 km |
| Range (EPA): | 424 miles / 682 km |
| Fuel Tank Capacity : |
19.3 gallons 73 L 16.1 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes, with Lamda-Sensor |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 112.72 inches / 286.3 cm |
| Length : | 191.89 inches / 487.4 cm |
| Width : | 76.69 inches / 194.8 cm |
| Height : | 67.01 inches / 170.2 cm |
| Front Axle : | 66.42 inches / 168.7 cm |
| Rear Axle : | 66.22 inches / 168.2 cm |
| Ground clearance : | 7.4 inches / 18.8 cm |
| Loading height : | 30.39 inches / 77.2 cm |
| Approach angle (deg) : | 15.8° |
| Departure angle (deg) : | 23.5° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4500 lbs / 2041 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4021 lbs / 1824 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Front legroom : | 41.02 inches / 104.2 cm |
| Rear seat legroom : | 39.61 inches / 100.6 cm |
| Front shoulder room : | 59.09 inches / 150.1 cm |
| Rear shoulder room : | 58.58 inches / 148.8 cm |
| Front head room : | 39.8 inches / 101.1 cm |
| Rear head room : | 38.58 inches / 98.0 cm |
| Front hip room : | 55.59 inches / 141.2 cm |
| Rear hip room : | 54.21 inches / 137.7 cm |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.64 inches / 321 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.4 inches / 315 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R18 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 235/65 R18 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD?
The Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD has a V 6, Petrol engine with 3640 cm3 / 222.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2022 Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD have?
The 2022 Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD has 312 PS / 308 bhp / 229 kW.
How much does a Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD weighs?
The Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD weighs 1824 Kg / 4021 lbs.
Is Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD All Wheel Drive (AWD)?
No, the Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD has a V 6, Petrol engine with 3640 cm3 / 222.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2022 Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD have?
The 2022 Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD has 312 PS / 308 bhp / 229 kW.
How much does a Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD weighs?
The Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD weighs 1824 Kg / 4021 lbs.
Is Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD All Wheel Drive (AWD)?
No, the Chevrolet Blazer 4 2023 3.6L V6 2WD is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).


-860589cddb19fb7b4f.jpg)







