Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto Specs
(1988 - 1989) - Technical Specifications for Years 1988, 1989
|
|
| Generation : | Electra 6th Gen. - 1987 Update |
| Body : | Estate |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | GM Oldsmobile V-8 307 LV2 |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | 1 Rochester carb |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 307.1 cu-in / 5033 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.8 x 3.39 inches 96.5 x 86.0 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 8.0 |
| Horsepower : |
140 HP / 142 PS / 104 kW @ 3200 rpm |
| Maximum torque : |
255 lb-ft / 346 Nm @ 2000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - EPA Highway ( - 2008): |
24 MPG 29 MPG UK 9.8 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA City ( - 2008): |
17 MPG 20 MPG UK 13.8 L/100 km |
| Fuel Consumption - Economy - EPA Combined ( - 2008): |
19 MPG 23 MPG UK 12.4 L/100 km |
| Range (EPA): | 416 miles / 669 km |
| Fuel Tank Capacity : |
21.9 gallons 83 L 18.3 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 115.91 inches / 294.4 cm |
| Length : | 220.51 inches / 560.1 cm |
| Width : | 79.29 inches / 201.4 cm |
| Height : | 58.5 inches / 148.6 cm |
| Front Axle : | 62.2 inches / 158.0 cm |
| Rear Axle : | 64.02 inches / 162.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.42 |
| Curb Weight : | 4273 lbs / 1938 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.6 kg/hp |
|
|
| Front legroom : | 42.4 inches / 107.7 cm |
| Rear seat legroom : | 37.8 inches / 96.0 cm |
| Front shoulder room : | 60.91 inches / 154.7 cm |
| Rear shoulder room : | 60.98 inches / 154.9 cm |
| Front head room : | 39.61 inches / 100.6 cm |
| Rear head room : | 39.29 inches / 99.8 cm |
| Front hip room : | 55.12 inches / 140.0 cm |
| Rear hip room : | 55 inches / 139.7 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 20.8 cu-ft / 589 L |
| Trunk / Boot First Row : | 87.9 cu-ft / 2489 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/75 R15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/75 R15 |
What engine is in Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto?
The Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto has a V 8, Petrol engine with 5033 cm3 / 307.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1988 Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto have?
The 1988 Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto has 142 PS / 140 bhp / 104 kW.
How much does a Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto weighs?
The Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto weighs 1938 Kg / 4273 lbs.
Is Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto All Wheel Drive (AWD)?
No, the Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
The Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto has a V 8, Petrol engine with 5033 cm3 / 307.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1988 Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto have?
The 1988 Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto has 142 PS / 140 bhp / 104 kW.
How much does a Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto weighs?
The Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto weighs 1938 Kg / 4273 lbs.
Is Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto All Wheel Drive (AWD)?
No, the Buick Electra Estate Wagon 1987 5.0 V8 Auto is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).








-2.jpg)
-2.jpg)