BMW Z9 Concept Coupe Specs
(1999 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Z Concept |
| Body : | Cabrio |
| Num. of Doors : | 2 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 8 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | common rail direct diesel injection |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 268.4 cu-in / 4398 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.31 x 2.83 inches 84.00 x 72.00 mm |
| Number of valves : | 32 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 18.00 |
| Horsepower : |
242 HP / 245 PS / 180 kW @ 1750-2500 rpm |
| Maximum torque : |
413 lb-ft / 560 Nm @ 1750-2500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
speed
|
|
|
| Catalytic converter : | Y |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 120.08 inches / 305 cm |
| Length : | 196.85 inches / 500 cm |
| Width : | 77.56 inches / 197 cm |
| Height : | 52.76 inches / 134 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
|
|
| Front Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | -/- R- |
What engine is in BMW Z9 Concept Coupe?
The BMW Z9 Concept Coupe has a V 8, Diesel engine with 4398 cm3 / 268.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1999 BMW Z9 Concept Coupe have?
The 1999 BMW Z9 Concept Coupe has 245 PS / 242 bhp / 180 kW.
Is BMW Z9 Concept Coupe All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW Z9 Concept Coupe is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).
The BMW Z9 Concept Coupe has a V 8, Diesel engine with 4398 cm3 / 268.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1999 BMW Z9 Concept Coupe have?
The 1999 BMW Z9 Concept Coupe has 245 PS / 242 bhp / 180 kW.
Is BMW Z9 Concept Coupe All Wheel Drive (AWD)?
No, the BMW Z9 Concept Coupe is not All Wheel Drive (AWD). It's Rear Wheel Drive (RWD).










