BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026Key Specs
1499 cm3
122 PS / 90 kW
230 Nm
210 km/h
5.9 L/100 km
48 MPG UK
|
|
| Generation : | F7x 1 Series |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | B38A15P |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: BMW Longlife-04. BMW Longlife-12 FE. BMW Longlife-17 FE+ API/ACEA: ACEA C2 / C3 Engine oil capacity (with filter): 4.5 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 91.5 cu-in / 1499 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.23 x 3.72 inches 82.0 x 94.6 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 11.0 |
| Horsepower : |
120 HP / 122 PS / 90 kW @ 3900-6500 rpm |
| Maximum torque : |
169 lb-ft / 230 Nm @ 1500-3600 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
7 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
40 MPG 5.9 L/100 km 48 MPG UK |
| Range (WLTP): | 516 miles / 830 km |
| Fuel Tank Capacity : |
12.9 gallons 49 L 10.8 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 135 g/km (BMW) |
| Emission standard : | Euro 6e (WLTP) |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 131 Mph / 210 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.8 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.12 inches / 267.0 cm |
| Length : | 171.69 inches / 436.1 cm |
| Width : | 70.87 inches / 180.0 cm |
| Width with mirrors : | 81.57 inches / 207.2 cm |
| Height : | 57.44 inches / 145.9 cm |
| Front Axle : | 61.46 inches / 156.1 cm |
| Rear Axle : | 61.5 inches / 156.2 cm |
| Ground clearance : | 6.14 inches / 15.6 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2866 lbs / 1300 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3230 lbs / 1465 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 10.6 cu-ft / 300 L |
| Trunk / Boot First Row : | 40.1 cu-ft / 1135 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R17 | ||
| Turning circle : | 38.4 feet / 11.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent Double wishbone. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.8 seconds and has a top speed of 210 km/h / 131 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG have?
The 2024 BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG has 122 PS / 120 bhp / 90 kW.
How much does a BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG weighs?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG weighs 1465 Kg / 3230 lbs.
What is the BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG gas mileage?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG gas mileage is 40 MPG / 5.9 L/100 km / 48 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG has a Inline 3, Petrol engine with 1499 cm3 / 91.5 cu-in capacity.
What are the dimensions of the BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG is 171.69 inches / 436.1 cm long, 70.87 inches / 180.0 cm wide, and 57.44 inches / 145.9 cm tall, with a wheelbase of 105.12 inches / 267.0 cm.
How much cargo space does a BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG have?
The BMW F70 1 Series 116 Steptronic DKG offers 10.6 cu-ft / 300 L of trunk space, which expands to 40.1 cu-ft / 1135 L when the rear seats are folded.



-c77aa47f6725cf2974.jpg)



-Sportback-1269a072db6f9e10c8.jpg)