Zetor 7341 Specs
(1997)
Zetor 7341 General Information |
|
| Brand | Zetor |
| Model | Zetor 7341 |
| Tractor Series | Range 1 Super Series |
| Start year | 1997 |
| End year | 2004 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Zetor |
| Factory | Brno, Czech Republic |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $34,000 |
Zetor 7341 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. Cab available with air-conditioning. |
| Wheelbase | 86.5 in |
| Length | 144 in |
| Width | 74 in |
| Height | 105 in |
| Fuel Capacity | 32 |
| Weight | 7960 lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 13.6R24 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4R34 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 13.6R24 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4R34 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Zetor 7341 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 75 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Zetor 7341 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Zetor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 239 ci |
| Bore x Stroke | 4.016x4.724 |
| Compression Ratio | 17:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 78 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - mech shuttle |
| Transmission / Gearbox gears | 10 forward and reverse |
| Transmission Clutch | hydraulic 304.8mm cerametallic disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Zetor 7341 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 73 hp ( 72.8 hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Zetor 7341 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 55.0 hp) |
Zetor 7341 Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 1 to 3 |
| Pump flow | 14 gpm |
| Steering flow | 4 gpm |