Wuzheng WZ350 Specs
(2006)
Wuzheng WZ350 General Information |
|
| Brand | Wuzheng |
| Model | Wuzheng WZ350 |
| Start year | 2006 |
| End year | - |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Wuzheng |
| Factory | Rizhao, Shandong, China |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Wuzheng WZ350 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 72.4 in |
| Length | 126.4 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 5.00x15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 11.2x24 |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
Wuzheng WZ350 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Wuzheng WZ350 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | - |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | - ci |
| Bore x Stroke | 4.135x3.74 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 34.5 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | - |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | - |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | - |
Wuzheng WZ350 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | - |
Wuzheng WZ350 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Wuzheng WZ350 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |