VST Mitsubishi Shakti MT270 Specs
(2013)
VST Mitsubishi Shakti MT270 General Information |
|
| Brand | VST |
| Model | VST Mitsubishi Shakti MT270 |
| Start year | 2013 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | VST |
| Factory | Honsur, Tamil Nadu, India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
VST Mitsubishi Shakti MT270 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Open operator station. |
| Wheelbase | - in |
| Length | 87.6 in |
| Fuel Capacity | 4.8 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6x12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 8.3x20 |
| Steering type | - |
| Brakes type | dry disc |
VST Mitsubishi Shakti MT270 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | 12 volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 40 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
VST Mitsubishi Shakti MT270 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mitsubishi V4D |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 79.7 ci |
| Bore x Stroke | 2.87x3.07 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 27 hp @ 3000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | oil bath |
| Transmission Type | gear - |
| Transmission / Gearbox gears | 6 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
VST Mitsubishi Shakti MT270 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
VST Mitsubishi Shakti MT270 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
VST Mitsubishi Shakti MT270 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |