Ventrac 4500P Specs
(2012)
Ventrac 4500P General Information |
|
| Brand | Ventrac |
| Model | Ventrac 4500P |
| Start year | 2012 |
| End year | - |
| Category / Type | Groundskeeping tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Ventrac |
| Factory | Orrville, Ohio, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Ventrac 4500P Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. Weather cab optional. |
| Wheelbase | 45 in |
| Length | 81.5 in |
| Fuel Capacity | 6 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 21x11-8 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 21x11-8 |
| Steering type | articulated power |
| Brakes type | - |
Ventrac 4500P Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 30 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 475 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Ventrac 4500P Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 2-cylinder |
| Fuel Type | - |
| Engine Code | Kawasaki FD851D |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 50.28 ci |
| Bore x Stroke | 3.2x3.1 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 31 hp @ - rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled horizontal-shaft V-Twin |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | shaft-driven hydrostatic Sauer Danfoss 15 |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
Ventrac 4500P PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | - |
Ventrac 4500P Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Ventrac 4500P Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |