Ursus 4514 2WD Specs
(1988)
Ursus 4514 2WD General Information |
|
| Brand | Ursus |
| Model | Ursus 4514 2WD |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1988 |
| End year | 2011 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Ursus |
| Factory | Warsaw, Poland |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Ursus 4514 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab optional with available heater. |
| Wheelbase | 90.6 in |
| Length | 145.7 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 99.6 (Cabin) in |
| Fuel Capacity | 21.1 |
| Weight | 6107 (ROPS) / 7275 (Cabin) lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | 6967 (ROPS) / 8135 (Cabin) lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 11.2R24 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 16.9R30 |
| Steering type | power |
| Brakes type | mechanical wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 11.2R24 |
| Agricultural Tires (R1) | 16.9R30 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Ursus 4514 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 55 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 120 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Ursus 4514 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Ursus 4390 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 235.9 ci |
| Bore x Stroke | 3.87x5.00 |
| Compression Ratio | 16:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 66 hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | oil bath |
| Transmission Type | creeper - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 3 reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Ursus 4514 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live |
| Rear PTO Power (Tested) | 59 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
Ursus 4514 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Ursus 4514 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 6.9 gpm |
| Steering flow | - gpm |