TYM T354 Specs
(2014)
TYM T354 General Information |
|
| Brand | TYM |
| Model | TYM T354 |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | TYM |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
TYM T354 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. |
| Wheelbase | 64.5 in |
| Length | 126 in |
| Fuel Capacity | 9 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 27x10.5-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 12.5x20 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | mechanical wet disc |
TYM T354 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
TYM T354 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | - |
| Engine Code | Yanmar 3TNV88-CR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 100.2 ci |
| Bore x Stroke | 3.46x3.54 |
| Compression Ratio | 19:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2800 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | 225mm dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
TYM T354 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
TYM T354 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
TYM T354 Hydraulics |
|
| Type | open center dual gear pump |
| NÂș of valves | 1 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |