Steyr 6150 CVT Specs
(2007)
Steyr 6150 CVT General Information |
|
| Brand | Steyr |
| Model | Steyr 6150 CVT |
| Start year | 2007 |
| End year | 2012 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Steyr |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Steyr 6150 CVT Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Steyr luxury cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Length | 188 in |
| Fuel Capacity | 81.9 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 540/65 R28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 650/65 R38 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Steyr 6150 CVT Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | electric |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Steyr 6150 CVT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Sisu |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 402.8 ci |
| Bore x Stroke | 4.25x4.72 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Steyr 6150 CVT PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000/1000E (1.375) |
Steyr 6150 CVT Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Steyr 6150 CVT Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 8 (max) |
| Pump flow | 27.7 gpm |
| Steering flow | - gpm |