Steyr 495 Kompakt 2WD Specs
(2005)
Steyr 495 Kompakt 2WD General Information |
|
| Brand | Steyr |
| Model | Steyr 495 Kompakt 2WD |
| Start year | 2005 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Steyr |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Steyr 495 Kompakt 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 86 in |
| Length | 140.5 in |
| Fuel Capacity | 23.8 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 405/70R20 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 540/65R30 |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
Steyr 495 Kompakt 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Steyr 495 Kompakt 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Iveco NEF |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 274.6 ci |
| Bore x Stroke | 4.09x5.20 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 90 hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - STEYR Power-2 |
| Transmission / Gearbox gears | 24 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Steyr 495 Kompakt 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000 |
Steyr 495 Kompakt 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Steyr 495 Kompakt 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 4 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |