Steyr 4130 Profi CVT Specs
(2012)
Steyr 4130 Profi CVT General Information |
|
| Brand | Steyr |
| Model | Steyr 4130 Profi CVT |
| Start year | 2012 |
| End year | 2015 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Steyr |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Steyr 4130 Profi CVT Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Steyr SK3 cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 94.6 , 96.6 in |
| Length | 169.6 in |
| Fuel Capacity | 46.2 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 480/65R28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 600/65R38 |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
Steyr 4130 Profi CVT Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | electric |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Steyr 4130 Profi CVT Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 16-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Iveco |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 273.7 ci |
| Bore x Stroke | 4.09x5.20 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | continuously variable transmission (CVT) - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Steyr 4130 Profi CVT PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000 |
Steyr 4130 Profi CVT Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Steyr 4130 Profi CVT Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing |
| NÂș of valves | 4 (max) |
| Pump flow | 33 gpm |
| Steering flow | - gpm |