Steiger Panther IV KM-325 Specs
(1983)
Steiger Panther IV KM-325 General Information |
|
| Brand | Steiger |
| Model | Steiger Panther IV KM-325 |
| Tractor Series | IV Series |
| Start year | 1983 |
| End year | 1985 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Steiger |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Steiger Panther IV KM-325 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Steiger Safari Cab standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | 129 in |
| Length | 253.6 in |
| Width | 96 , 159.5 in |
| Height | 134.8 (Cabin) in |
| Fuel Capacity | 267 |
| Weight | - lbs |
| Shipping weight | 26653 lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 20.8x34 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20.8x34 |
| Steering type | articulated power |
| Brakes type | hydraulic disc |
| Agricultural Tires (R1) | 20.8x34 |
| Agricultural Tires (R1) | 20.8x34 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Steiger Panther IV KM-325 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 90 A |
| Number of batteries | 3 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Steiger Panther IV KM-325 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Cummins NT-855-A325 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 855 ci |
| Bore x Stroke | 5.50x6.00 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 325 hp @ 2100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled inline |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | Constant mesh 10-speed transmission with 2-speed transfer case. Spicer SST 1010 |
| Transmission / Gearbox gears | 20 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
Steiger Panther IV KM-325 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | - |
Steiger Panther IV KM-325 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | 286 hp ( 276.11 hp) |
Steiger Panther IV KM-325 Hydraulics |
|
| Type | open center load sensing |
| Nº of valves | 3 to 5 |
| Pump flow | 28.6 gpm |
| Steering flow | - gpm |