Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Specs
(1983)
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD General Information |
|
| Brand | Schluter |
| Model | Schluter Compact 1150 TV 6 4WD |
| Tractor Series | - |
| Start year | 1983 |
| End year | 1985 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Schluter |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 96.1 (2WD), 94.5 (4WD) in |
| Length | 164.2 in |
| Width | - in |
| Height | 106.7 in |
| Fuel Capacity | 42.3 |
| Weight | 10,848 lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 12.4R28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4R38 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | drum |
| Agricultural Tires (R1) | 12.4R28 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4R38 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbo diesel |
| Engine Code | MAN D 0226 MTE 51 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 347.0 ci |
| Bore x Stroke | 4.016x4.567 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 110 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | - |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 5 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Schluter Compact 1150 TV 6 4WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |