RK Tractors RK37HC Specs
(2017)
RK Tractors RK37HC General Information |
|
| Brand | RK Tractors |
| Model | RK Tractors RK37HC |
| Start year | 2017 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | RK Tractors (a part of Rural King) |
| Manufacturer | TYM |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $22,499 (2017 ) |
RK Tractors RK37HC Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning and audio system. |
| Wheelbase | 66.1 in |
| Length | 128 in |
| Fuel Capacity | 9 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | wet disc |
RK Tractors RK37HC Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 70 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
RK Tractors RK37HC Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Yanmar 3TNV88-CR |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 100.2 ci |
| Bore x Stroke | 3.39x3.54 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 3000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (3-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
RK Tractors RK37HC PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 28.8 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 (1.375) |
RK Tractors RK37HC Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
RK Tractors RK37HC Hydraulics |
|
| Type | - |
| Nº of valves | 1 |
| Pump flow | 6.4 gpm |
| Steering flow | 4.6 gpm |