New Holland Workmaster 45 4WD Specs
(2009)
New Holland Workmaster 45 4WD General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland Workmaster 45 4WD |
| Start year | 2009 |
| End year | 2014 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | India |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland Workmaster 45 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS |
| Wheelbase | - in |
| Length | 131.1 (2WD), 133.5 (4WD) in |
| Fuel Capacity | 13.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | differential mechanical wet disc |
New Holland Workmaster 45 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | 12 volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 40 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 800 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland Workmaster 45 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | ISM |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 135 ci |
| Bore x Stroke | 3.307x3.937 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2700 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry element |
| Transmission Type | synchronized mechanical shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 8 forward and reverse |
| Transmission Clutch | 11-inch dry organic plate |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | mechanical rear differential lock with foot pedal, limited slip front axle (4WD) |
New Holland Workmaster 45 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 39 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
New Holland Workmaster 45 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland Workmaster 45 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center fixed displacement |
| NÂș of valves | 1 or 2 |
| Pump flow | 11.6 gpm |
| Steering flow | 5.3 gpm |