New Holland TL5050 2WD Specs
(2007)
New Holland TL5050 2WD General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland TL5050 2WD |
| Start year | 2007 |
| End year | 2011 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | Shanghai, China |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland TL5050 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Open operator station. Optional ROPS. Optional cab with heat and air-conditioning. |
| Wheelbase | 96 in |
| Length | 154.1 in |
| Fuel Capacity | 33.6 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
New Holland TL5050 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 120 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland TL5050 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Weifang-Deutz TD 226B-4 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 253.6 ci |
| Bore x Stroke | 4.134x4.724 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 90 hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry element |
| Transmission Type | - Shuttle Command |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | dual 305mm disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
New Holland TL5050 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | 80 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
New Holland TL5050 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland TL5050 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 1 to 3 |
| Pump flow | 11.9 gpm |
| Steering flow | - gpm |