New Holland TK4.100M Specs
(2018)© New Holland
New Holland TK4.100M General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland TK4.100M |
| Start year | 2018 |
| End year | - |
| Category / Type | Agricultural Crawler tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland (a part of CNH) |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $82,500 (2018 ) |
New Holland TK4.100M Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post ROPS. Cab optional. |
| Wheelbase | 65.2 in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 1300mm track |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 1300mm track |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
New Holland TK4.100M Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland TK4.100M Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | - |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | - ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | creeper - |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and 8 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | crawler |
New Holland TK4.100M PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | - |
| Rear PTO Power (Tested) | 86 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E |
New Holland TK4.100M Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland TK4.100M Hydraulics |
|
| Type | - |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 11.9 gpm |
| Steering flow | - gpm |