New Holland TJ430 Specs
(2006)
New Holland TJ430 General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland TJ430 |
| Start year | 2006 |
| End year | 2007 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland TJ430 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with heat and air-conditioning |
| Wheelbase | 154 in |
| Length | 298 in |
| Fuel Capacity | 300 |
| Operating Weight | 41,605 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 20.8R42 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 20.8R42 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | integral hydraulic wet disc |
New Holland TJ430 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 175 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 1000 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 24 v |
New Holland TJ430 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | Iveco |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 786 ci |
| Bore x Stroke | 5.314x5.906 |
| Compression Ratio | 16.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 430 hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | full synchro shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 24 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
New Holland TJ430 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 430 hp ( 438.97 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (optional) |
New Holland TJ430 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 351.28 hp) |
New Holland TJ430 Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
| NÂș of valves | 4 to 9 |
| Pump flow | 33 gpm |
| Steering flow | - gpm |