New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Specs
(2009)
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD |
| Start year | 2009 |
| End year | - |
| Category / Type | High-Clearance tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Platform with ROPS. |
| Wheelbase | 89.7 (2WD), 87.5 (4WD), 85.3 (2WD wide axle), 83.1 (4WD wide axle) in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 31 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | - |
| Brakes type | - |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 800 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | Iveco NEF |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 274 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry element |
| Transmission Type | mechanical shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 20 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 80 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland TD5050HC High-Clearance 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 1 to 3 rear |
| Pump flow | 16.1 gpm |
| Steering flow | 7 gpm |