New Holland T9.435 Specs
(2014)
New Holland T9.435 General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland T9.435 |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | Fargo, North Dakota, USA |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland T9.435 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-condioning. Optional Comfort Ride cab suspension. ISOBUS compliant |
| Wheelbase | 148 in |
| Length | 291 in |
| Fuel Capacity | 230 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 710/70 R42 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 710/70 R42 |
| Steering type | hydrostatic power articulated |
| Brakes type | wet disc |
New Holland T9.435 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 200 A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1000 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland T9.435 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | variable-geometry urbocharger aftercooled diesel |
| Engine Code | FPT Cursor 9 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 531 ci |
| Bore x Stroke | 4.61x5.31 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2000 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | full power shift Ultra Command |
| Transmission / Gearbox gears | 17 forward and 2 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
New Holland T9.435 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 311 hp ( 366.46 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1.75) |
New Holland T9.435 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 300.99 hp) |
New Holland T9.435 Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing (CCLS) |
| NÂș of valves | 4 to 8 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |