New Holland T7.185 Specs
(2011)
New Holland T7.185 General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland T7.185 |
| Start year | 2011 |
| End year | 2013 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland (a part of CNH) |
| Factory | Basildon, England |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
New Holland T7.185 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Horizon cab standard with air-conditioning. Intellisteer optional |
| Wheelbase | 107.6 , 109.8 (Terraglide), 113.3 (SuperSteer) in |
| Length | 211 in |
| Fuel Capacity | 87 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4R38 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
New Holland T7.185 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 / 200 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | 132 Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 960 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland T7.185 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder 24-valve |
| Fuel Type | turbocharged intercooled diesel |
| Engine Code | FPT |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 411 ci |
| Bore x Stroke | 4.09x5.20 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | continuously-variable transmission (CVT) AutoCommand |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | electro-hydraulic wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
New Holland T7.185 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 115 hp ( 139.1 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
New Holland T7.185 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 109.4 hp) |
New Holland T7.185 Hydraulics |
|
| Type | closed center load sensing |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 29.8 gpm |
| Steering flow | 14.8 gpm |