New Holland T6.180 Specs
(2015)
New Holland T6.180 General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland T6.180 |
| Start year | 2015 |
| End year | - |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $122,400 (2015 Value ) |
New Holland T6.180 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Horizon cab standard with air-conditioning. Comfort Ride cab suspension optional on Plus and Elite models. ISOBUS II and AutoGuidance available on Plus and Elite models. |
| Wheelbase | 104 in |
| Length | 179 in |
| Fuel Capacity | 52.5 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 380/85R28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 460/85R38 |
| Steering type | - |
| Brakes type | wet disc |
New Holland T6.180 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 / 200 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 1300 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland T6.180 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged air-to-air intercooled diesel |
| Engine Code | FPT |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 411 ci |
| Bore x Stroke | 4.095x5.20 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 145 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | partial power shift Electro Command Creeper |
| Transmission / Gearbox gears | 32 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
New Holland T6.180 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 125 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
New Holland T6.180 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland T6.180 Hydraulics |
|
| Type | fixed displacement |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | 21.1 gpm |
| Steering flow | - gpm |