New Holland Boomer 1030 Specs
(2008)
New Holland Boomer 1030 General Information |
|
| Brand | New Holland |
| Model | New Holland Boomer 1030 |
| Start year | 2008 |
| End year | - |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | New Holland |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $12,842 (2009) |
New Holland Boomer 1030 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Foldable ROPS. Canopy optional. |
| Wheelbase | 57.5 in |
| Length | 98.5 in |
| Fuel Capacity | 7.1 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | mechanical wet disc |
New Holland Boomer 1030 Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 40 A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 325 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
New Holland Boomer 1030 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Shibaura S773L |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 69 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 3100 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
New Holland Boomer 1030 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 21.7 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
New Holland Boomer 1030 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
New Holland Boomer 1030 Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 4.65 gpm |
| Steering flow | 1.85 gpm |