Mitsubishi MT2000 Specs
(2007)
Mitsubishi MT2000 General Information |
|
| Brand | Mitsubishi |
| Model | Mitsubishi MT2000 |
| Start year | 2007 |
| End year | 2012 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Mitsubishi MT2000 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. |
| Wheelbase | 57.9 in |
| Length | 111 in |
| Fuel Capacity | 5.3 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | dry shoe |
Mitsubishi MT2000 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Mitsubishi MT2000 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Mitsubishi |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 65.7 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20 hp @ 2500 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Mitsubishi MT2000 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live |
| Rear PTO Power (Tested) | 17.5 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
Mitsubishi MT2000 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Mitsubishi MT2000 Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | 5.8 gpm |
| Steering flow | 3.4 gpm |