Minot 20 II 4WD Specs
(2006)
Minot 20 II 4WD General Information |
|
| Brand | Minot |
| Model | Minot 20 II 4WD |
| Start year | 2006 |
| End year | 2008 |
| Category / Type | Compact Utility tractor |
| Distributor | Minot |
| Manufacturer | Jinma |
| Factory | China |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Minot 20 II 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS with canopy. |
| Wheelbase | 59.4 in |
| Length | 106.5 in |
| Fuel Capacity | 4.8 |
| Operating Weight | 2,425 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 6.00-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 8.3-24 |
| Steering type | power |
| Brakes type | - |
Minot 20 II 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Minot 20 II 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 82.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.14x3.54 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2300 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and 4 reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD (optional) |
Minot 20 II 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | live (two-stage clutch) |
| Rear PTO Power (Tested) | - hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Minot 20 II 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Minot 20 II 4WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |