McCormick Intl X50.20m 2WD Specs
(2014)
McCormick Intl X50.20m 2WD General Information |
|
| Brand | McCormick Intl |
| Model | McCormick Intl X50.20m 2WD |
| Start year | 2014 |
| End year | - |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Argo |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
McCormick Intl X50.20m 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | - |
| Wheelbase | 92 in |
| Length | 162.8 in |
| Fuel Capacity | 27 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
McCormick Intl X50.20m 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
McCormick Intl X50.20m 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder 8-valve |
| Fuel Type | turbocharged aftercooled diesel |
| Engine Code | Perkins 854E-E34TA |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 207.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.9x4.33 |
| Compression Ratio | 17:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dry |
| Transmission Type | mechanical shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 24 forward and 12 reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
McCormick Intl X50.20m 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 71.5 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/750 (1.375) |
McCormick Intl X50.20m 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
McCormick Intl X50.20m 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 2 |
| Pump flow | 13.8 gpm |
| Steering flow | - gpm |