McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Specs
(2010)
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD General Information |
|
| Brand | McCormick Intl |
| Model | McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD |
| Start year | 2010 |
| End year | - |
| Category / Type | High-Clearance tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Argo |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with air-conditioning. Two-post ROPS available. |
| Wheelbase | 88.8 in |
| Length | 162.5 in |
| Fuel Capacity | 27 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | power |
| Brakes type | hydraulic wet disc |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Perkins 1104D-44T |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 268.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.134x5.00 |
| Compression Ratio | 18.2:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 83 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | mechanical shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | 279.4 mm mechanical dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 70.5 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/750 (1.375) |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
McCormick Intl C90 Max High Clear 2WD Hydraulics |
|
| Type | - |
| NÂș of valves | 2 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |