Massey Ferguson GC1705 Specs
(2013)
Massey Ferguson GC1705 General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson GC1705 |
| Start year | 2013 |
| End year | - |
| Category / Type | Sub-Compact Utility tractor |
| Distributor | Massey Ferguson |
| Manufacturer | Iseki |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $10,834 (2013 ) |
Massey Ferguson GC1705 Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post folding ROPS. |
| Wheelbase | 57.1 in |
| Length | 97.6 in |
| Fuel Capacity | - |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 18x8.50-10 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 26x12.00-12 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Massey Ferguson GC1705 Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | - A |
| Number of batteries | 1 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson GC1705 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 3-cylinder |
| Fuel Type | diesel |
| Engine Code | Iseki |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 68.5 ci |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | hydrostatic - |
| Transmission / Gearbox gears | infinite (2-range) forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson GC1705 PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 18.7 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540 |
Massey Ferguson GC1705 Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson GC1705 Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | - |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | 2 gpm |