Massey Ferguson 6480 2WD Specs
(2004)
Massey Ferguson 6480 2WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 6480 2WD |
| Start year | 2004 |
| End year | 2012 |
| Category / Type | Row-Crop tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | Beauvais, France |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 6480 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | standard |
| Wheelbase | 109.4 (2WD), 109.5 (4WD) in |
| Length | 177 in |
| Fuel Capacity | 70 |
| Operating Weight | 13,140 (2WD), 13,215 (4WD) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 14.9R28 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4R38 |
| Steering type | power |
| Brakes type | independent hydraulic wet disc |
Massey Ferguson 6480 2WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 6480 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 6-cylinder |
| Fuel Type | wastegate turbocharger diesel |
| Engine Code | Perkins |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 365.2 ci |
| Bore x Stroke | 3.94x5.00 |
| Compression Ratio | 17.25:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | 143 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | creeper Dyna-6 |
| Transmission / Gearbox gears | 32 forward and reverse |
| Transmission Clutch | wet disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x2 2WD |
Massey Ferguson 6480 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 115 hp ( 124.0 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/540E/1000 |
Massey Ferguson 6480 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 100.2 hp) |
Massey Ferguson 6480 2WD Hydraulics |
|
| Type | closed center PFC |
| NÂș of valves | 3 to 5 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |