Massey Ferguson 5475SA 4WD Specs
(2004)
Massey Ferguson 5475SA 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 5475SA 4WD |
| Start year | 2004 |
| End year | 2010 |
| Category / Type | - |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | - |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | - |
Massey Ferguson 5475SA 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Pressurized cabin standard with air-conditioning. |
| Wheelbase | - in |
| Length | - in |
| Fuel Capacity | 37 |
| Operating Weight | - lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | wet disc |
Massey Ferguson 5475SA 4WD Electrical System |
|
| Charging System | - |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | - |
| Charging Amperage | 120 A |
| Number of batteries | - |
| Battery - voltage | - volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 505 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | - v |
Massey Ferguson 5475SA 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Sisu |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 268.5 ci |
| Bore x Stroke | 4.25x4.72 |
| Compression Ratio | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 125 hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | - |
| Transmission Type | - Speedshift |
| Transmission / Gearbox gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Clutch | - |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson 5475SA 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 105 hp ( - hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 |
Massey Ferguson 5475SA 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( - hp) |
Massey Ferguson 5475SA 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| NÂș of valves | 3 |
| Pump flow | - gpm |
| Steering flow | - gpm |