Massey Ferguson 4900 2WD Specs
(1980)
Massey Ferguson 4900 2WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 4900 2WD |
| Tractor Series | 4000 4WD Series |
| Start year | 1980 |
| End year | 1983 |
| Category / Type | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | - |
| Serial Number Location | Rear, right-side of cab |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $123,400 (1983) |
Massey Ferguson 4900 2WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Cab standard with heat and air-conditioning. Optional AM/FM 8-track stereo. |
| Wheelbase | 137 in |
| Length | 252 in |
| Width | 108 in |
| Height | 130 in |
| Fuel Capacity | 190 |
| Weight | - lbs |
| Shipping weight | 27,000 lbs |
| Ballasted weight | 33,940 lbs |
| Operating Weight | 30,965 (23.1-34 duals) lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 18.4-38 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4-38 |
| Steering type | articulated hydrostatic power |
| Brakes type | hydraulic caliper |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4-38 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4-38 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 4900 2WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 60 A |
| Number of batteries | 4 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | - A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 4900 2WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 8-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Cummins VT-903 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 903 ci |
| Bore x Stroke | 5.50x4.75 |
| Compression Ratio | 15.5:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2600 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual dry elements |
| Transmission Type | partial power shift - |
| Transmission / Gearbox gears | 18 forward and 6 reverse |
| Transmission Clutch | wet disc with four 14-inch plates |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 articulated 4WD |
Massey Ferguson 4900 2WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 321 hp ( 320.55 hp) |
| Rear PTO RPM | 1000 (1.75) |
Massey Ferguson 4900 2WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 266.16 hp) |
Massey Ferguson 4900 2WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 3 to 4 |
| Pump flow | 16 (transmission) gpm |
| Steering flow | - gpm |