Massey Ferguson 4253 4WD Specs
(1997)
Massey Ferguson 4253 4WD General Information |
|
| Brand | Massey Ferguson |
| Model | Massey Ferguson 4253 4WD |
| Tractor Series | 4200 Series |
| Start year | 1997 |
| End year | 1999 |
| Category / Type | Utility tractor |
| Distributor | - |
| Manufacturer | Massey Ferguson |
| Factory | Coventry, England |
| Serial Number Location | - |
| Number of total built | - |
| Original Price (in USD) | $32,400 (1999 ) |
Massey Ferguson 4253 4WD Chassis, dimensions, weight and tires |
|
| Cabin Type | Two-post foldable ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Wheelbase | 93 in |
| Length | 159 (2WD), 160 (4WD) in |
| Width | 79 (min) in |
| Height | 103 , 80 (folded) (ROPS) / 103 (Cabin) in |
| Fuel Capacity | 33.6 (cab) |
| Weight | 6914 (2WD ROPS), 7735 (2WD Cab), 7465 (4WD ROPS), 8287 (4WD Cab) lbs |
| Shipping weight | - lbs |
| Ballasted weight | - lbs |
| Operating Weight | 8430 lbs |
| Front Tyres - Rims dimensions | 7.5L-15 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 18.4-30 |
| Steering type | hydrostatic power |
| Brakes type | independent hydraulic wet disc |
| Agricultural Tires (R1) | 7.5L-15 |
| Agricultural Tires (R1) | 18.4-30 |
| Turf Tires (R3) | - |
| Turf Tires (R3) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
| Industrial Tires (R4) | - |
Massey Ferguson 4253 4WD Electrical System |
|
| Charging System | alternator |
| Charging Voltage | - volts |
| Ground | negative |
| Charging Amperage | 45 (ROPS) / 70 (Cab) A |
| Number of batteries | 2 |
| Battery - voltage | 12 volts |
| Battery - Amp / Hour | - Ah |
| Battery - Cold Cranking Amperage | 590 A |
| Battery - Group | - |
| Engine Starter - voltage | 12 v |
Massey Ferguson 4253 4WD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Number of cylinders | 4-cylinder |
| Fuel Type | turbocharged diesel |
| Engine Code | Perkins 1004.4TW |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 243.5 ci |
| Bore x Stroke | 3.937x5.00 |
| Compression Ratio | 17.3:1 |
| Maximum power - Output - Horsepower | - hp @ 2200 rpm |
| Engine Cooling Type | liquid-cooled |
| Engine Air Filter / Cleaner | dual paper elements |
| Transmission Type | synchronized shuttle - |
| Transmission / Gearbox gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Clutch | dry disc |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain | 4x4 MFWD 4WD |
Massey Ferguson 4253 4WD PTO - Power Take-Off |
|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear PTO Power (Tested) | 85 hp ( 84.1 hp) |
| Rear PTO RPM | 540/1000 (1.375) |
Massey Ferguson 4253 4WD Drawbar |
|
| Drawbar Power (Tested) | - hp ( 65.6 hp) |
Massey Ferguson 4253 4WD Hydraulics |
|
| Type | open center |
| Nº of valves | 2 to 4 |
| Pump flow | 10 gpm |
| Steering flow | - gpm |